Tavoitteena pikainen paluu Superpesikseen - runkosarjan päätteeksi vietetään KeKiFestiä
Kempeleen Kirin miesten joukkueen kausi Ykköspesiksessä alkaa keskiviikkona 16.5. kotiottelulla Puijon Pesistä vastaan Koukkupaja Areenalla. Klo 18 alkava ottelu käynnistää sarjakauden, jonka tavoitteena KeKillä on vain ja ainoastaan nousu takaisin Superpesikseen. Runkosarjan viimeisessä ottelussa vietetään KeKiFestiä Roope Salmisen&Koirien tahdissa.
Joukkueen runko säilyi ennallaan sarjatason vaihtumisesta huolimatta ja vahvistuksina joukkueessa ovat Oulun Lippo Pesiksestä KeKiin siirtyneet Matti Korhonen ja Jouko Rautio, Ylivieskan Kuulasta tullut Markus Keski-Petäjä sekä Pattijoen Urheilijoista siirtyneet Ville Majava sekä KeKin oma kasvatti Antti Väänänen. Pelinjohtajana KeKissä toimii alkavalla kaudella Antti Vihtkari.
Myös yhteistyökumppanit ovat pysyneet erinomaisesti joukkueen tukena. Kausikorttejakin on myyty ennakkoon enemmän kuin edelliskaudella Superpesiksessä.
Kempeleen Kirin miesten joukkue järjestää yhteistyössä Zemppi Areenan kanssa lisäksi näillä lakeuksilla ennennäkemättömän tapahtuman, KeKiFestin 11.8.2018. KeKiFest on ainutlaatuinen tapahtuma, jossa yhdistetään urheilu ja musiikki.
Klo 13 pelataan Kempeleen Kirin osalta Ykköspesiksen viimeinen runkosarjaottelu Sotkamon Jymyn kakkosjoukkuetta vastaan. Roope Salminen&Koirat esiintyy stadionilla noin klo 20. Pelin päättymisen ja Salmisen&Koirien esiintymisen välissä on luvassa muuta ohjelmaa. Tapahtuman viralliset jatkot vietetään Vihiluodon Torpalla. Tapahtuman järjestämiseen osallistuu useita KeKin miesten joukkueen yhteistyökumppaneita.
Liput tapahtumaan voi ostaa Ticketmasterilta.
- Luotu .




