Skip to main content

Huovisen Leipomo ja Nastajengi samassa taikinassa

Olipa kerran Oulussa, Karjasillan takana, kaukaisessa Kastellissa talo, talossa leivinuuni ja talon hengetär Selma Huovinen, joka hallitsi leivinuunia ja paakarin hommat. Paikallinen väki toi Selmalle jauhoja, joista Selma leipoi väelle leipää.

Tämä ei kuitenkaan ole satua vaan näin sai alkunsa Huovisen Leipomo, vuosi oli 1939. Tuolloin talo ei ollut vielä keltainen eikä väkikään talon syrjäisen sijainnin vuoksi aina ihan paikallista. Tuolla samalla paikalla toimii Huovisen Leipomo edelleen, talo tunnetaan Kastellin keltaisena talona.

Nykyisin talossa toimii Huovisen Leipomon myyntipisteen lisäksi uusi, gluteeniton leipomo, jossa valmistetaan vain gluteenittomia tuotteita. Sittemmin, vuosien saatossa, toiminta on kasvanut ja muutto isompiin tiloihin tapahtuikin 2009. Nykyiset tuotanto- ja toimistotilat löytyvät Maikkulasta, jossa toimii myös myyntipiste. Huovisen Leipomon palveluksessa on hieman sesongista riippuen noin 60 - 70 henkeä.

Huovisen Leipomon toimitusjohtaja Pirjo Kyllinen kertoo että keltaisen talon takapihalla on aloitellut uraansa myös nykyisen leipomon tehtaanjohtaja Timo Kyllinen. Timon ura on alkanut mm. leipomolaatikoiden peseskelyllä ja muilla hommilla, joita nuoren miehen eteen tuli. Omista töistään Pirjo kertoo että ne ovat sellaisia toimitusjohtajan normihommia; milloin leivotaan, milloin paikataan sairaslomia pakkasessa tai tehdään toimistohommia.

Timo Kyllinen on leipuri, palkittu sellainen, mutta hänenkin työnkuva on hyvin moninainen. Työt vaihtelevat leipomokoneiden korjauksesta liikeneuvotteluihin ja tietenkin leipurin hommiin. Leipomosukua Kylliset eivät ole vaan alalle on kasvettu töiden kautta. Sittemmin eteen tullut tilaisuus ostaa leipomo oli ratkaisu, jota ei ole tarvinnut harmitella. Tuon jälkeen Huovisen Leipomo on laajentunut kun yhteistyö Kurkelan rieskaleipomon kanssa alkoi.

Rieskat leivotaan nykyään Limingantullissa, aivan Huovisen Leipomon toimipisteen vieressä. Puolangan Leipomo siirtyi Huovisen Leipomon pullapeltien suojaan 1993 ja se siirtyi Maikkulan toimitiloihin 2015. Leipomoiden lisäksi Huovisen Leipomon myyntipisteitä on kolme ja Limingantullin myymälässä Ilmarinkadulla on arkisin tarjolla myös konstailematon, kotiruokatyylinen lounas.

Pirjo Kyllinen kertoo myös että erilaiset kilpailut ovat tärkeitä paikkoja näkyä ja niihin osallistutaan mielellään. Yksi merkittävä näyttö tästä on Huovisen Leipomon Suomi 100 vuotta -leivoskilpailun voitto Hangenkierä-leivoksellaan, jonka suunnitteli Susanna Rättäri.

Huovisen Leipomon tuotteita maistellessa voi hyvin todeta leipomon sloganin "Johan on kekkerit" pitävän paikkansa, arkenakin. Ja herkutella voi myös leipomon omalla jäätelöllä.

Huovisen Leipomo näkyy kesällä Nastajengin KivenKova-klubillla kuin myös valotauluilla. Lisäksi Huovisen Leipomon tuotteita on saatavilla myös stadionin myyntipisteissä.

  • Luotu .