KeKi:n nuoret hiihtäjät palkittiin 27.3.2009

Hiihtojaoston päättäjäiset pidettiin perjantaina 27.3.09 Kunnantalolla. Ilahduttavaa on se, että Kempeleen Kirissä on nuoria hiihtäjiä oli tänä talvena ennätysmäärä ja menestystä on saatu piirin tasolla, valtakunnallisesti ja jopa kansainvälisesti Heikki Korpelan myötä.

Seuraavat hiihtäjät saivat tunnustukset hyvistä suorituksista seuran hiihtokisoissa:

  • 6 v: Sanni Nättinen, Sakari Ukkola, Aaro Maaninka, Arttu Kyröläinen ja Tuomas Lehtosaari.
  • 8 v: Jenni Nättinen, Johanna Salo, Eemeli Ilmola
  • 10 v: Aino Maaninka, Sanna Räisänen, Samuli Ukkola, Ville Lehtosaari, Tapio Kärkimaa
  • 12 v: Katri Kyröläinen, Annika Kyröläinen, Hanna Nättinen, Veikko Maaninka, Tuomas Kärkimaa, Juho Lehtosaari
  • 14 v: Pauliina Siekkinen


Erikoispalkinnot luovutettiin ahkeralle harjoittelijalle Veikko Maaningalle, Rantalakeuden parhaalle alle 10- vuotiaiden poikien hiihtäjälle, RL-cupin voittajalle Eera-Matti Karppiselle, seuran parhaalle tyttöhiihtäjälle Pauliina Siekkiselle ja nuorten SM-hiihtäjä Heikki Korpela erinomaisesta suorituksesta Nuorten MM-kisoissa Ranskassa. Lisäksi palkittiin nuoret valmentajat Sini Impiö ja Satu Korpela.

Palkinnot jakoivat KeKi:n hiihtojaoston puheenjohtaja Markku Mäki, valmentaja Juha Korpela ja olympiavoittaja Pertti Sankilampi. Tilaisuuden lopuksi juotiin mehut ja nautitiin herkullisista munkeista. Kiitokset valmentajille, vanhemmille ja tukijoille. Ilman teidän panostanne hiihtoharrastus ei olisi mahdollista!

Hyvää ja ansaittua kesälomaa nuorille hiihtäjille!

Teksti: Seppo Karppinen

Joomla templates by a4joomla